Jak zrobić mydło - tutorial

Domowa produkcja mydła wcale nie jest taka trudna jakby się wydawało, a do tego bardzo wciąga i daje dużo satysfakcji.Wcześniej musimy przygotować sobie przybory do pracy z mydłem oraz składniki, trzeba zachować ostrożność ponieważ przy wyrobie mydła pracujemy z wodorotlenkiem sodowym lub potasowym, a są to bardzo silnie żrące substancje. Poniżej przedstawię Wam krok po kroku jak wykonać mydło techniką" na zimno" najczęściej stosowaną przy produkcji mydeł. Najlepszym miejscem do wyrobu mydeł będzie kuchnia, z dostępem do zlewu i kuchenki, więc przygotuj sobie to miejsce tak aby nic Ci nie przeszkadzało.
Będą Ci potrzebne: okulary ochronne, rękawice gumowe, fartuch ochronny i ubranie z długimi rękawami.  
Przygotuj sobie miski na oleje (możesz potrzebować więcej jeżeli robisz mydło kolorowe), garnek do podgrzewania olei (najlepiej ze stali nierdzewnej lub emaliowany) dwa słoiki, jeden na wodę destylowaną a drugi na NaOH (ja używam słoików litrowych), łyżkę drewnianą lub silikonową, termometr, waga kuchenna, blender, ręcznik papierowy, oraz formę do mydła.

PAMIĘTAJ O ZACHOWANIU SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI , WODOROTLENEK SODU JEST ŻRĄCY !!!
                                                                            
 1.  Przygotuj sobie oleje według przepisu, odważ dokładnie potrzebną ilość i rozpuść najpierw oleje twarde, a potem dolej płynne, podgrzej do odpowiedniej temperatury.


        2.Przygotowujemy ług.
  • Zakładamy sprzęt ochronny
  • Odważamy dokładnie w jednym słoiku wodorotlenek sodu, a w drugim wodę destylowaną (lub inne płyny w zależności od przepisu: mleko, jogurt, napary ziołowe itd)
  • Do zlewu wstawiamy słoik z wodą i bardzo ostrożnie  dosypujemy NaOH (nie nachylamy sie nad roztworem, śmierdzące opary)
  • Mieszamy aż będzie przejrzysty.
  • Ług bardzo szybko się nagrzewa, więc schładzamy go w kąpieli wodnej w zlewie i mieszamy delikatnie, aż osiągnie odpowiednią temperaturę około 40 C.
  • W tym czasie tłuszcze już powinny schłodzić się trochę do odpowiedniej temperatury, ług i tłuszcze powinny mieć podobną temperaturę.


      3.Ostrożnie wlewamy ług do tłuszczu, mieszamy łyżką delikatnie.
    
    4.Następnie włączamy blender i miksujemy, od czasu do czasu wyłączając, mieszamy, cały czas zlewie    żeby się nie pochlapać, poza tym jest to wygodne, ewentualne zabrudzenia są łatwiejsze do usunięcia.

       5.Blendujemy całość aż osiągnie ona konsystencję budyniu (widać to na zamieszczonych zdjęciach)

       6.Na tym etapie możemy dodać do naszej mydlanej masy olejki, barwniki lub inne dodatki.

      7.Wlewamy całość do wcześniej przygotowanej formy (ja używam drewnianego pudełka na wino),    uderzamy formą o blat w celu usunięcia pęcherzyków powietrza w mydle. Przykrywamy folią, następnie ręcznikiem i odstawiamy na około 24 godziny, podczas których masa przejdzie przez fazę żelową podczas której zmydli się olej, masa gęstnieje oraz nagrzewa się.

     8.Następnie wyjmujemy masę z formy, jeżeli będzie to trudne, możemy wstawić ją na parę godzin do   zamrażarki wówczas będzie łatwiej odchodziła od formy. Kroimy  mydło na równe kawałki
    Odstawiamy na około 4-6 tygodni w suche i chłodne miejsce aż dojrzeje i będzie gotowe do użycia.

         Jak widzicie nie jest to takie trudne.
         Więc do dzieła kochani :)


                                         

     1 komentarz:

     1. bardzo fajnie przedstawione, jak samodzielnie zrobić mydło :)

      OdpowiedzUsuń

     Copyright © 2016 Niebieskie migdały , Blogger