Co wspólnego ma sklepowe szare mydło z jego pierwotną wersją? Właściwie nic. Pomijając już te paskudne dodatki, prawdziwe szare mydło bazuje na zupełnie innych substancjach chemicznych. Współczesne to mydło sodowe, prawdziwe- potasowe.
Mydło szare tradycyjne jest konsystencji pasty, a nie w kostce jak to obecnie stosowane w przemyśle kosmetycznym.
Wbrew powszechnie panujących opiniom wyprodukowanie własnego szarego mydła nie jest szczególnie skomplikowane, myślę że każdy kto spróbował zrobić mydło sodowe, nie będzie miał problemu z wykonaniem potasowego.
Wytwarza się je na bazie ługu potasowego KOH, a nie sodowego NaOH i właśnie dlatego jest ono miękkie tak że nie można z niego uformować kostki, za to świetnie nadaje się jako baza do mydeł w płynie.
Podstawowy przepis na mydło potasowe
- 100 g oleju kokosowego
- 100 g oliwy z oliwek
- 300 g oleju rzepakowego
- 190 g wody destylowanej
- 102 g KOH ( 90 % najczęściej spotykane stężenie)
Można użyć innych olejów,polecam stosowanie kalkulatora mydlanego soapcalc
należy pamiętać żeby wpisać w odpowiedniej rubryce KOH.
Tak jak w przypadku mydła sodowego osobno rozpuściłam tłuszcze, osobno ług potasowy, ale nie schładzałam zbytnio ługu, im cieplej tym szybciej i lepiej.
Zblenderowałam całość, co jakiś czas robiąc przerwy, zauważyłam że im wyższa temperatura w jakiej pracuję oraz temp tłuszczy i ługu tym szybciej masa gęstnieje.
Po około 15-20 min masa zgęstniała, przełożyłam całość do nagrzanego piekarnika do około 80-100 st C, można w wolnowarze jak ktoś ma,bardzo przydatne urządzenie :
Co 15 min w kilku cyklach wyjmowałam masę i przemieszałam do uzyskania odpowiedniej konsystencji budyniowo-żelowej. Mydło przeszło fazę żelową, w przeciwieństwie do sodowego reakcja zmydlania przechodzi bardzo szybko i masa nie jest już żrąca.
Zastosowanie mydła potasowego:
- jako mydło dogłębnie czyszczące lekko złuszczające
- jako baza do mydeł w płynie oraz szamponów do włosów
- do prania i czyszczenia, bardzo dobrze usuwa plamy, ale trzeba uważać na kolorowe ubrania
- w ogrodzie jako środek na mszyce oraz inne szkodliwe owady, grzyby i choroby bakteryjne roślin-rozcieńcza się z wodą i opryskuje rośliny
Mydło można wzbogacić odżywczymi olejami, olejkami eterycznymi, maceratami ziołowymi oraz ziołami.
Jednak najlepszym mydłem szarym, które odżywia i pielęgnuje skórę jest Savon Noir, ale to opiszę w kolejnym poście już niebawem :)
Witam, czy to mydło jest dobre na skórę trądzikową? Mam skórę problematyczną, tłustą w strefie T, suche policzki i trądzik. Chyba, że ma Pani jakieś specjalne mydło na takie problemy? Pozdrawiam i czekam na odp.
OdpowiedzUsuńSkóra trądzikowa wbrew powszechnie panującym opiniom potrzebuje nawilżenia,nie powinno się jej zbytnio wysuszać,bo to powoduje nadmierne wydzielanie sebum,taka reakcja obronna skóry.Mydło szare może zmniejszać barierę ochronną skóry,dlatego nie polecałabym go do codziennej pielęgnacji,chyba że dodamy do niego zioła np.rumianek i macerat ziołowy,łagodzące podrażnienia.
OdpowiedzUsuńTakim dobrym mydłem potasowym do skóry problematyczne może być Savon Noir,na bazie oliwy z oliwek i zmielonych czarnych oliwek,mydło to również dogłębnie oczyszcza skórę,podobnie do peelingu,nie podrażniając skóry,już niebawem napiszę o nim :) Mam nadzieję,że trochę Ci pomogła w tym temacie :)
Stosowałam to mydło jako odplamiacz i nie zamienię na żadną nawet najbardziej zagraniczną chemię - po prostu idealny odplamiacz na wszelkie plamy!
OdpowiedzUsuńDokładnie😃 trzeba tylko uważać z kolorowymi ubraniami.
OdpowiedzUsuńKannabidiol to zarazem silna i łagodna substancja lecznicza, która może przynieść bardzo pozytywne efekty. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule https://top-supplemente.de/cbd-oel-ein-revolutionaeres-nahrungsergaenzungsmittel-das-viele-beschwerden-beseitigt/ Myślę, że zainteresuje cię równie mocno, jak mnie.
OdpowiedzUsuń